
Tiistaina 20.3. (tarkalleen ottaen klo 18.15) vietetään kevätpäiväntasausta. Olemme yleensä järjestäneet sen kunniaksi aamusadhanan, mutta tänä vuonna olen luentomatkalla, joten pyhitän aikaisen aamun itsekseni luonnon kiertokululle ja ihmisyydelle. Olet tervetullut mukaan energeettisesti, missäpäin tahansa oletkin.
Talvipäivänseisauksesta alkanut muutos pimeän muuttumisesta valoksi tulee täydeksi, kun yö ja päivä nyt vihdoin ovat yhtä pitkiä. Tämä valon ja varjon, auringon ja kuun tanssi on elämän keskeinen polariteetti, ja elämme jatkuvasti näiden ääripäiden välillä.
En ole asiantuntija astrologiassa, mutta seuraan kyllä kuunkiertoa. Tällä hetkellä uusi kuu on kaloissa, eläinradan viimeisessä merkissä. Huhtikuun puoliväliin saakka jatkuva jakso siis päättää vuoden mittaisen astrologisen kierron. Samalla olemme sydämen totuuden äärellä ja saatamme uida melko syvissä vesissä.
Oman varjonsa kohtaaminen, valon ja pimeän tasapaino, polariteettien tutkiminen, näkyväksi tekeminen ja hyväksyminen ovat myös joogisesti valtavan tärkeitä. Tämä on ihmisyyden ytimessä. Emme ole yhtä kuin tummat (tai keveän valoisat) tunteemme, pintaa syvemmällä on jotakin suurta, hiljaista ja pysyvää.
Jos siis haluat pysähtyä jatkuvan inhimillisen ja energeettisen muutoksen äärelle, lue tiistaiaamuna Japji tai tee oma harjoituksesi, keskity hengitykseen, omaan syvään virtaukseesi, rukoukseen tai valon ja varjon tasapainoon.
Lämpimiä ajatuksia kaaoksen ja harmonia keskelle. Sat Naam ❤